Jdi na obsah Jdi na menu
 


RASTA COPÁNKY

 ... O RASTA COPÁNCÍCH
( rasta copánky , afro copánky , rasty ...)

 

Copánky vznikají naplétáním syntetických materiálů po pramíncích po celé délce vašich vlasů. Syntetické materiály lze vybrat z více odstínů, které lze mezi sebou míchat. Je tak možno docílit jak přirozeného, tak extravagantního vzhledu. Lze je plést v různých délkách a tloušťkách. Mějte však na paměti: čím delší a tenčí copánky jsou, tím déle budete sedět na židli.

 

 • Je to ideální dlouhodobý účes, který dodává člověku na zajímavosti a atraktivnosti
 • Je vhodný pro ženy a dívky i pro pány, kluky.
 • Copánky nepotřebují prakticky žádnou údržbu, což oceníte hlavně na dovolené.
 • Copánky vlasy rozhodně neničí. Naopak, vlasy si odpočinou od barev, fénů, žehliček ...
 • Copánky jsou vhodné na překlenutí doby dorůstání krátkých vlasů, kdy je úprava vlasů velmi obtížná.

 

POŽADAVKY NA UPLETENÍ COPÁNKŮ:

 • Pro napletení copánků by vaše vlasy měly být minimálně cca 6-10 cm dlouhé. Při kratších vlasech je velmi pravděpodobné, že budou copánky sklouzávat

 • Ztrvalené vlasy nezaplétám! Mohly by se polámat.

 • Vlasy by měli být minimálně 1-2 týdny po barvení!

 • Copánky z umělých vlasů by si neměli nechat dělat lidé, kteří mají alergii na umělé materiály nebo mají velmi citlivou pokožku hlavy. Stejně tak by měli zvážit copánky ti, kterým nadměrně vypadávají vlasy (mimochodem kadeřnice, co znám, doporučuje proti vypadávání vlasů Metionin)..

 • Lidem, kteří mají vážnější a dlouhodobější problémy s krční páteří, doporučuji copánky jednoznačně z kanekalonu a maximální délku k lopatkám - naplétaný materiál něco váží a již jsem zaznamenala na internetu na toto téma diskusi.Tak proto. Ale samozřejmě je to  jen na vás.

 • Copánky pletu na umyté vlasy. Umýt je stačí den před pletení. Dobré jen omezit použití kondicionérů, kůr a jiných dodatečných přípravků. Nechoďte ke mě s umaštěnou nebo zgelovanou hlavou. Děkuji :)

 • Pokud chcete nové copánky a nezvládnete jejich rozpletení a rozčesání sami a rádi by jste si je nechali ode mě rozčesat, pak mě o tom prosím informujte PŘEDEM a objednejte se i na rozčesání. Rozplétání a rozčesávání zabere 4, ale klidně i 6 hodin a to se do jednoho dne vleze pouze pod podmínkou šílených 16 hodin práce a totálního vyčerpání mne i šlach v mých rukou. Navíc k tomu některé z vás po rozplétání a hnedle naplétání je pro některé z vás pletení poměrně dost bolestivé. Je to prostě lepší rozdělit do 1,5 dne. 
  Rozčesávám copánky maximálně 6 měsíců staré odrosty do  6 cm). Starší mě  totiž neúměrně ničí šlachy v rukách.
  Závěrem jen uvedu, že tak 99% z vás si rozplétá rasta copánky​ samo doma. Stačí si přizvat kámošku, koupit láhev vína a u filmů si trochu zablbnout s hřebenem. A nebo si to rozplést sama v klidu  :)

   

 ÚDRŽBA A TRVANLIVOST COPÁNKŮ:

 • Jedná se o účes nenáročný na údržbu. Myjí se dle vlastní potřeby (cca jednou za 1-2 týdny) šamponem bez kondicionéru, který se rozředí s vodou.
  Pozor, velmi časté namáčení vede k chlupacení (vylézání vlasů z copánků). V případě špatného počasí je lze dosušit fénem (vlažnějším vzduchem).
  V průběhu nošení copánků se vám mohou hodit i vlasové vody (DIXI na suché vlasy... k dostání v drogeriích), dětský olejíček (AVIRIL) a nebo přímo spray na copánky - Braid Spray 4in1 (nakupuji v obchodu salonu Rasta).

 • Vlasy rostou tak kolem 1cm za měsíc, proto jsou po měsíci, dvou, třech ... měsících viditelné odrosty. Možností jak to řešit je víc:
  Nevadí mi to - tak to je nejlepší varianta :)
  Chci s tím něco udělat: můžeš si koupit šátky, čelenky a vesele je začít nosit. Můžeš si rozplést přední copánky a vzniklou ofinu si nechat zajímavě ostříhat. Nebo si můžeš nechat odrostlé copánky přeplést a to buď postupně všechny (chceš-li je nosit půl roku a déle, třeba kvůli dorůstání vlasů) a nebo si nejviditelnější copánky nechat přeplést. Bohužel to nefunguje tak, že by se jen nějak upravily ty odrosty. Copánek se musí rozplést a znovu naplést od začátku.

 • Tento účes doporučuji nosit max. 4 - 6 měsíců, protože vlasy odrůstají a zacuchávají se z důvodu nečesání. Mohlo by po té dojít ke vzniku dreadů, které by se pak hůře odstraňovaly. Optimum jsou podle mě 3 měsíce. Pokud si při copáncích necháváš dorůstat vlasy a chceš je tedy nosit mnohem déle, je lepší si nechat copánky přeplétat.

 • P(r)o sundání copánků NENÍ NUTNÉ OSTŘÍHÁNÍ SE. Copánky se jednoduše rozpletou. Po té se z nich vyčešou vlasy uvolněné za celé období nošení tohoto účesu a tedy nečesání vlasů (cca 60-100 vlasů za den).  Pro snadnější rozčesání vlasů jsou kondicionéry, olivový olej, ba i majolka :) . Pak doporučuji vlasy umýt a použít regeneraci či jinou výživnou kůru. Vlasy budou opět takové, jako před napletením.
  Pokud jste slyšeli o někom, kdo zkončil na ježka, pak mu je rozplétal netrpělivý člověk. Jelikož lze rozčesat i 12 leté dready, pak jde rozčesat vše!
  Hůře rozčesatelné dready vznikají nekvalitním upletením copánků, jejich nošením velmi dlouhou dobu, naprostou laxností k tomu co se vám v průběhu nošení tvoři pod copánky, netrpělivostí při rozplétání...
  Máte-li problém či nejasnosti s rozplétáním, zeptejte se své pletařky, nebo si je od ní nechejte sundat.   

 MOŽNOSTI RASTA COPÁNKŮ:

 • Přidávaný materiál: kanekalon / chemlon. Pletení možno i jen z vlastních vlasů

 • Délka copánků: po ramena / po lopatky /delší

 • Barva copánků: dle vzorníků;
  jednobarevné/vícebarevné/strakaté/melírované....

 • Tvar copánků: rovné / zvlněné

 • Rozsah copánků: celá hlava /s volnou ofinou/ podholené/ podplet (týl) / HáCéčko (takové to kolečko ze zadu na hlavě) / jen pár copánků / oprava (přepletení)

 • Zakončení copánků: horkou vodou / horkou vodou s rozpletenými konci / ostře (ohněm)

 • Možná kombinace s francouzskými copánky